Ultralyd i svangerskapet bør være mer omfattende. En velfungerende morkake og navlesnor er nemlig helt avgjørende for et normalt svangerskap, men disse organene vies for lite oppmerksomhet i svangerskapsomsorgen. Det mener forfatterne bak en nylig publisert debattartikkel i Tidsskriftet.
En av forfatterne er Cathrine Ebbing – som også er dagens gjest. Ebbing er spesialist i fødselshjelp og kvinnesykdommer og overlege ved Kvinneklinikken ved Haukeland universitetssjukehus. Hva risikerer man egentlig ved å ha for lite oppmerksomhet på morkake og navlesnor under ultralydundersøkelser?
Stetoskopet kommer med nye episoder hver torsdag. Vi snakker om aktuelle medisinske problemstillinger, ny forskning og hvordan det er å være lege i Norge i dag. Du finner Stetoskopet der du lytter til podkast.
Her er noen andre episoder det er verdt å høre på:
- Støttekollegaordningen
- LIS1-leger og medisinsk usikkerhet
- En mann i 20-årene med svakhet og nummenhet i beina
- Lærer studentene nok om diskriminering?
- Hvem har pasientansvaret – ambulansepersonellet eller legen?
Har du tilbakemeldinger, spørsmål eller forslag til temaer vi kan ta opp? Send oss en e-post på stetoskopet@tidsskriftet.no