Til kamp uten sanitet
Med bakgrunn i politiets direkte adgang til hærens avanserte traumekapasiteter betrakter jeg deres relative overdødelighet etter skade overveiende som et uttrykk for utfordringer ved politiets egen prehospitale praksis.
Den første tiden etter traume, «the golden hour», har avgjørende betydning for pasientoverlevelsen (3). I Afghanistan opererer politiet i et miljø der ytre sanitetsstøtte/-forsterkninger ikke kan påregnes. Prehospital sanitetsberedskap i politistyrken forutsetter derfor solid sanitetskompetanse og grunnleggende sanitetsutrustning hos samtlige tjenestemenn.
Politiutdanningen i Afghanistan omfatter åtte ukers grunnleggende ferdighetstrening (basic patrolman course) og inkluderer en halv dag med førstehjelpstrening (personlig meddelelse dr. Fazekas, lege/oberst i det ungarske forsvaret og sjef for sanitetsutvikling av de afghanske politi- og hærstyrkene i ISAF Nord). Hver politimann skal dessuten, i henhold til afghanske retningslinjer, ha utstedt personlig sanitetsmateriell/førstehjelpsutstyr (turniké, trykkbandasje og nesekantarell). Den afghanske politistyrkens reelle førstehjelpskompetanse og reelle tilgang på sanitetsutstyr er imidlertid ikke blitt systematisk undersøkt.
Mine observasjoner av sanitetsundervisningen i «basic patrolman course» ga grunn til å tvile på i hvilken grad kurset var egnet til å gi politielevene nødvendig grunnleggende førstehjelpskompetanse. En betydelig andel av polititjenestemennene som jeg senere kom i kontakt med i Mazar-e Sharif, anga dessuten at de aldri hadde gjennomført noen form for førstehjelpsopplæring, til tross for at de hadde gjennomført nettopp «basic patrolman course», og ingen av dem jeg snakket med, sa de hadde tilgang til personlig førstehjelpsutstyr. Under ISAFs halvårlige militære samfunnsmedisinske konferanse i Kandahar høsten 2013 fikk jeg høre om tilsvarende erfaringer fra øvrige regioner av Afghanistan.
Afghansk politi opererer i et svært voldsutsatt miljø. Det er grunn til å tro at et stort antall polititjenestemenn daglig utsettes for voldsrisiko, uten at de har reell tilgang til grunnleggende sanitetsberedskap. En slik mangel på sanitet har både en uakseptabelt høy menneskelig kostnad og vil i tillegg bidra til å gjøre politistyrken mindre robust.