Mekling, streik og oppfølging

    ()

    sporsmal_grey_rgb
    Artikkel

    Forhandlingsprosessen med NAVO endte i brudd, med mekling, streik, ny meklingsrunde og et meklingsresultat.

    Bruddet 20.12. 2006 kom da posisjonen overfor Akademikerne ble uttalt som helt «låst» – og for å unngå at oppgjøret igjen ble forskjøvet, fra 1. januar til 1. mai.

    Mekling ble gjennomført med frist 17. januar, men førte verken til løsning eller forslag (skisse) fra Riksmeklingsmannen. Grunnlaget for bruddet i mekling var annerledes enn grunnlaget forhandlingsbruddet, noe som ligger i meklingens karakter. I mekling blir alltid innretning og omfang av økonomi det sentrale – i og med at de tekstelige elementer som regel videreføres.

    Begge parter stilles i en vanskelig situasjon når det ikke fremlegges forslag fra meklingsmannen. At alt som har skjedd i mekling er underlagt taushetsplikt gjør at ingen kan si noe om grunnlaget for streiken. I motsatt tilfelle undergraves meklingsinstituttet. Denne situasjonen gjør det også vanskelig for andre enn de som deltar å vurdere situasjonen.

    Uklare avtaleforhold

    Uklare avtaleforhold

    Inngåelse av avtaler på de ulike nivåene forplikter partene til forsvarlig avtaleforvaltning. Lokale tvister løses i liten grad i avtaleperioden som forutsatt. Lokale tvister skyves inn i hovedtariffoppgjøret med krav om ettergivelse lokalt (forlik sentralt) for å kunne forhandle et hovedtariffoppgjøret. Dette skjedde i februar 2005 og i november 2006.

    Avtaleforholdene er uklare. Det gir rom for ulike og nye tolkninger. Det forelå ingen revidert overenskomst før meklingen, kun en samling av dokumenter som sammen utgjør de sentrale elementer av overenskomsten. Akademikerne helse og Legeforeningen mener at begge parter er tjent med å større grad av ryddighet i avtaleforholdene som middel for å redusere konfliktnivået, og vi mener at sykehusene er tjent med en arbeidsgiverideologi som involverer tillitsvalgte og organisasjoner. Tett og god samhandling mellom arbeidsgiversiden lokalt og sentralt bør danne et viktig grunnlag for utvikling av helsetjenesten. Partene har felles interesser, men må samtidig ha et system for å løse de interessemotsetninger som nødvendigvis eksisterer og oppstår.

    Systemet må bli mer robust og forutsigbart og danne grunnlag for reelle forhandlinger lokalt og sentralt. Det er all grunn til å studere situasjonen i dag nærmere, også for eier av tjenesten.

    Akademikerne helse vil på bakgrunn av evalueringen av hovedtariffoppgjøret 2006 – 07, sammenholdt med tidligere forhandlingsrunder, ta stilling til hvilke tiltak som bør iverksettes. Det er allerede etablert kontakt med øvrige hovedsammenslutninger for å arbeide sammen om felles utfordringer.

    Kommentarer  ( 0 )
    PDF
    Skriv ut

    Anbefalte artikler