Attraktiv spesialistutdanning og god annenlinjetjeneste
Spesialistutdanningen må sikre tilstrekkelige kunnskaper og ferdigheter i de samfunnsmedisinske kjerneområdene. Både arbeid som fastlege, bedriftslege og mange kliniske legestillinger i spesialisthelsetjenesten vil gi relevant erfaring i forhold til samfunnsmedisinsk arbeid. En hoveddel av den kliniske tjenesten bør likevel avtjenes innenfor en av de yrkesrollene som er nevnt i ramme 2. Kommunehelsetjenesten er grunnmuren i helsetjenesten, og kunnskap om denne vil være viktig i de fleste, om ikke alle, samfunnsmedisinske yrkesroller. Noe yrkespraksis i kommunehelsetjenesten må derfor tillegges stor vekt, men det kan etter mitt syn godt være som fastlege.
Sikring av kompetanse i de kunnskaps- og ferdighetsmessige kjerneområdene bør skje gjennom opplæringsopplegg forankret ved universitetene. Dette bør kunne skje på ulike måter gjennom et langvarig kursopplegg (masterprogram?) eller ved et modulopplegg. Veiledet samfunnsmedisinsk opplæring kan gjerne benyttes, men når Nasjonalt råd legger så stor vekt på mester-svenn-opplæring, er det grunn til å spørre hvor mestrene er, og om det er tilrettelagt for svenner. Universitetene bør også ha et ansvar for etterutdanningstilbud, eventuelt sammen med den sentrale og regionale statlige helseforvaltningen.
Ved spesialisering i øvrige spesialiteter oppnås spesialiteten ved å være i inntektsgivende arbeid, og oppnådd spesialitet i for eksempel allmennmedisin medfører betydelig inntektsøkning. Skal man ha håp om å rekruttere kandidater til samfunnsmedisin, må ikke de økonomiske vilkårene være dårligere enn for andre spesialiteter, de burde heller være bedre. Man får ikke fastleger som selvstendig næringsdrivende til å være med på omfattende undervisningsopplegg som representerer betydelig fravær fra praksis og medfølgende inntektstap.
Mange savner en bedre samfunnsmedisinsk annenlinjetjeneste. Det kan både gjelde kompetanseområder som er dårlig dekket eller som det har vært vanskelig å finne frem til.
Dette problemet må den sentrale, statlige helseforvaltning rydde opp i. Etter omorganiseringen og oppryddingen i den sentrale helseforvaltningen burde det være en overkommelig oppgave å definere og få på plass en rimelig grei og oversiktlig annenlinjetjeneste innenfor de viktigste samfunnsmedisinske fagområdene.