PACS – bedre kvalitet?
Det hevdes at mer enn 8 % av alle røntgenbilder tatt i Norge forsvinner hvert år. En undersøkelse utført ved Røntgenavdelingen ved Haukeland Sykehus i 1999 viste at ved 177 utførte undersøkelser, manglet endelig røntgenbeskrivelsene i 6 % av tilfellene. 38 % av undersøkelsene manglet omtale i journalnotat og 32 % av undersøkelsene var ikke omtalt i epikrisene (2).
PACS integrert med elektroniske pasientjournaler vil gjøre røntgensvar lettere tilgjengelig for behandlende lege, og noen av manglene avdekket i denne undersøkelsen vil kunne elimineres.
– Sykehusets leger har et aktivt behov for bildene når de skal behandle eller operere pasienter. PACS gjør hverdagen lettere og mer effektiv fordi bilder kan gjøres tilgjengelig på dataskjermer over hele sykehuset, sier Jarl Å. Jakobsen, avdelingsleder ved radiologisk avdeling ved Rikshospitalet (1).
Mange radiologer uttrykker fortsatt skepsis til kvaliteten på de digitale bildene, og er skremt over at mulige organisasjonsstrukturer der digitale bilder kan sendes til tolking ved uavhengige radiologiske enheter. Det rapporteres også om systemsvikt og problemer med integrasjon med andre system.
For allmennpraktikeren og hans pasienter betyr teknologien en klar forbedring.
– Røntgenavdelinger ligger langt foran andre avdelinger ved sykehusene, sier allmennpraktiker og fastlege Anton K. Giæver ved Skansen legekontor i Tromsø.
Gjennom røntgeninformasjonssystem (RIS) kan han rekvirere røntgenbilder og lese journalnotatet med enn gang det er lagt inn fra røntgenavdelingen. Han får også tilgang til arkivet ved radiologisk avdeling, så han kan se hvilke røntgenbilder som pasienten tidligere har tatt, og på denne måten unngå rekvirering av bilder som allerede er tatt.
Fakta
– Picture archiving and communication system (PACS) er et elektronisk system for lagring og visning av radiologiske bilder, både røntgenbilder, ultralyd, CT og MR.
– Røntgeninformasjonssystem (RIS) er teknologien som gjør bildene tilgjengelige på dataskjermer ved sykehuset. RIS muliggjør sending av bilder og informasjon innen sykehusene og mellom sykehus og andre aktører som for eksempel allmennpraktiker.
– Full utnyttelse av PACS- og RIS-teknologi forutsetter bredbånd, og vil stå for en stor del av trafikken i helsenettene.
– Digital imaging and communications in medicine (DICOM) er en detaljert standard som beskriver formatering og utveksling av medisinske bilder med tilknyttet informasjon.