Kommentar

Trenger mer kunnskap om medikamenteffekt ved førstegangspsykose

Trond Velken
Avdelingsoverlege, BUPA, Sykehuset i Vestfold, spes. barne- og ungdomspsykiatri og spes. psykiatri
Interessekonflikt:  Nei

Takk for svar på mine innspill. Johnsen med flere påpeker metodologiske problem ved de få studiene som har undersøkt medikamenteffekt ved førstegangspsykose. Det er helt riktig at gruppene «vannes ut» ettersom pasienter slutter med hhv medisiner og placebo, og en betydelig andel bruker på et senere tidspunkt antipsykotika, noe som nok også gjenspeiler at slik behandling er det dominerende hjelpetiltaket ved slike vansker. Det fremgår at man i studien til Francey bevisst har hatt lav terskel for å seponere randomisert medikasjon/placebo og tilby annen medikamentell behandling (1).

Men studiene bør likevel vekke nysgjerrighet. Det var tross «utvanning» i studien til Francey betydelig flere som ble behandlet med antipsykotika i gruppen som ble randomisert til dette, og kumulativ samlet eksponering for slik medikasjon var tre ganger så stor som hos de som opprinnelig var randomisert til placebo. Tross dette fant man altså at det ikke var noen meningsfull forskjell mellom gruppene på hverken symptomer eller fungering etter 6 måneder, som var primære endemål og den intenderte intervensjonsperioden. Også ved senere vurdering etter 12 og 24 måneder var det beskjeden (negative symptomer) eller fravær av forskjell (øvrige utfall) mellom de som opprinnelig ble randomisert til antipsykotika eller placebo. Ved så små studier bør man ta forbehold ved sitering av enkeltvise sekundære endemål.

Forfatterne av studien konkluderer selv med at det i studien ikke var noen klare fordeler med å bli randomisert til medikamentbehandling fra start, og de drøfter at potensialet for bivirkninger gjør at man bør vurdere en medikamentfri tilnærming hos de pasienter der man vurderer at det er trygt, forutsatt tett oppfølging og med mulighet for å intervenere med annen behandling ved behov.

Litteraturgjennomgangen fra FHI ved Jardim med flere (2) som Johnsen viser til i sitt svar, bekrefter at det per dags dato ikke finnes andre randomiserte, kontrollerte studier på denne pasientgruppen enn de jeg refererte i min kommentar. Det er tankevekkende og bør mane til ydmykhet når man kommuniserer hva vi har av dokumentert evidens. Det er ingen tvil om at mange pasienter kan oppleve nytte av medikamentell behandling, men det er en heterogen pasientgruppe, og en relativt stor andel ser altså ut til å kunne oppleve betydelig bedring også uten slik behandling. Gjennom informerte valg kan trolig hos noen tålmodig se an over tid med fokus på andre virksomme hjelpetiltak, for de som foretrekker det.

Litteratur:
1. Francey SM, O’Donoghue B, Nelson B et al. Psychosocial intervention with or without antipsychotic medication for first-episode psychosis: A randomized noninferiority clinical trial. Schizophrenia Bulletin Open 2020; Volume 1(1), sgaa015. https://doi.org/10.1093/schizbullopen/sgaa015
2. Jardim PSJ, Borge TC, Johansen TB. Effekten av antipsykotika ved førstegangspsykose: en systematisk oversikt. Oslo: Folkehelseinstituttet, 2021. https://www.fhi.no/publ/2021/effekten-av-antipsykotika-ved-forstegangspsykose/ Lest 13.6.2025.

Publisert: 20.06.2025