På stedet hvil
Landets mest profilerte helseøkonom, Jon Magnussen, ga følgende oppsummering av politikernes prioritering av helse under valgkampens store helsedebatt i Arendal:
– Korrigert for befolkningsveksten har ressursinnsatsen i spesialisthelsetjenesten i løpet av de ti siste årene stått på stedet hvil. Sykehusene har håndtert stramme rammer ved å øke produktiviteten, uttalte NTNU-professoren til et nikkende politikerpanel.
Førsteamanuensis ved Universitet i Oslo, Hans Olav Melberg, fulgte opp sin universitetskollega:
– I forhold til inntekter og prisnivå, er helseutgiftene helt gjennomsnittlig. Samferdsel har vært budsjettvinner.
Fasiten fra den foregående stortingsperioden med den blå-blå regjeringen var omkring 8,5 milliarder i friske midler til sykehusene. Primærhelsetjenesten ble under samtlige budsjetter ikke prioritert, til tross for at helseminister Bent Høie la frem en primærhelsemelding for Stortinget. Det var derimot samferdsel som var den store budsjettvinneren i den forrige fireårsperioden. Dette viser seg også når man ser på utvalgte sektorer i løpet av de ti siste årene. Bevilgningene til samferdsel har vokst over 50 prosent mer enn til helsesektoren.
Samtidig er det fortsatt et betydelig etterslep på utdatert medisinsk utstyr og nedslitte sykehusbygg. De siste tallene anslår etterslepet på medisinsk teknisk utstyr til mellom 21 til 27 milliarder kroner. Oppgraderingsbehovet for sykehusbygg er anslått til å være 35 til 45 milliarder kroner.