Ros og refs
Den videre talelisten blir lang. Siden delegatene er avskåret fra å si noe om innholdet i evalueringen, blir vi vitne til en serie fremførelser der ros avløses av neste talers refs av sentralstyret. Man aner en slags todeling i salen. De store yrkesforeningene forsvarer sentralstyrets handlemåte, de små yrkesforeningene og spesialforeningenes representanter har atskillig ammunisjon.
Ola Jøsendal er Nylennas våpendrager på møtet. – I denne saken har alt vært en fiasko, samarbeidet har vært en fiasko, meglingen endte med fiasko, informasjonsstrategien var en fiasko og vi har en åpenhet i foreningen som er en fiasko som jeg ikke føler meg vel med, sier han. En serie mindre akademiske hentydninger fra Jøsendal om sugerør, strategiske giftermål og ferieavvikling blant ansatte, blir påtalt. Debatten bør holde et visst nivå.
Tre forslag til vedtak vises på storskjermen. Det er Ottar Grimstad som er forslagsstiller. I det første ber han landsstyret beklage at Nylenna har gått av og i det andre at prosessen beklages. Tredje forslag innebærer at prosessen med å skaffe etterfølger til Magne Nylenna stilles i bero, og at det settes ned et utvalg som skal gå gjennom roller, oppgavefordeling, samarbeidsrutiner og evalueringsordninger mellom landsstyret, sentralstyret og generalsekretær.
Han reiser spørsmål om ikke modellen med generalsekretær og president kan legge grunnlaget for konflikter både personlig, prestisjemessig, politisk og faglig. Er det riktig å ha en generalsekretær i en så fremskutt posisjon uten at han er ansatt av landsstyret? spør Grimstad.
En delegat spretter opp og spør hva Grimstad egentlig mener med forslaget. Han svarer: – Jeg er ikke kommet for å avsette sentralstyret, hvis det er det du hentyder.
De neste talerne støtter forslaget om å utsette ansettelsesprosessen for å sikre seg mot en liknende strid ved neste korsvei.
Folke Sundelin tolker mangelen på informasjon som at sentralstyret har ønsket taushet og at dette er en bevisst strategi. – Uansett om landsstyret vil ta tilbake delegert myndighet, er det galt om sentralstyret tilsetter generalsekretær nå, sier han.
Leder for allmennlegene Kjell Maartmann-Moe gir sentralstyret full tillit. – Jeg vil at sentralstyret fortsatt skal ansette generalsekretæren. Det er landsstyret som har formulert generalsekretærens rolle. Det er feil å bruke Magne Nylenna som flaggbærer for å sette dette under diskusjon.