– En rekke utfordringer
– Norge har en helsetjeneste i verdensklasse, men vi står like fullt overfor en rekke utfordringer. Flere av dem ble ekstra synlige under pandemien. Fra fagfolk og ansatte i helsetjenesten over hele landet ropes det varsko om at den offentlige helsetjenesten bygges ned, at stadig flere leger går over til private helseaktører, og at sosial ulikhet øker. Fastlegeordningen er som kjent i en alvorlig og eskalerende krise – og nye sykehusbygg bygges for små, sa Rime før hun fortsatte:
– Den offentlige helsetjenesten er en grunnpilar i velferdsstaten, og alle partier synes enige om at det er behov for både å styrke og bevare den. Men «når alle lovpriser den offentlige helsetjenesten – hvorfor forvitrer den da?» er spørsmålet vi stiller for debatten i dag.
Som ramme for debatten ønsket sentralstyret å løfte frem tre temaer. Den helsepolitiske debatten var derfor inndelt i tre bolker: ambisjonene for den offentlige helsetjenesten, tiltak for å løse fastlegekrisen og utfordringer i sykehus.
– Hvis vi skal sørge for hjelp og trygghet til alle også i fremtiden, må politikerne bevilge mer til helsesektoren i årene som kommer. Vi er derfor spente på om det faktisk er politisk vilje til å satse på den offentlige helsetjenesten, sa Rime før hun ga ordet til debattens ordstyrer, Anne Grosvold, mangeårig NRK-journalist og debattleder.
En sentral del av den helsepolitiske debatten på landsstyremøtet hvert år er spørsmål fra delegatene i salen til politikerne. Som alltid var det høy deltagelse fra landsstyret.